NBFTids
Du er her: NBF i media > Pressemeldinger

Asker bibliotek kåret til Årets Bibliotek 2009
I sin begrunnelse sier juryen bl.a. at Asker bibliotek fungerer som en levende møteplass for kultur og kunnskap.

PRESSEMELDING
Fra: Norsk Bibliotekforening
Dato: 7. januar 2010

ÅRETS BIBLIOTEK 2009

ASKER BIBLIOTEK TILDELES PRISEN SOM ÅRETS BIBLIOTEK 2009

Norsk Bibliotekforenings pris "Årets bibliotek" vil i år bli delt ut i Asker bibliotek, torsdag 7. januar kl. 14.00.

Prisen vil bli overrakt av kulturminister Anniken Huitfeldt. Fra Asker kommune møter ordfører Lene Conradi og rådmann Lars Bjerke. Fra Norsk Bibliotekforening stiller leder Anne Hustad og forfatter og jurymedlem Vigdis Hjorth.

Juryens begrunnelse:
Asker bibliotek fungerer som en levende møteplass for kultur og kunnskap for Askers befolkning og har et sterkt fokus på å være en aktiv del av lokalsamfunnet. Biblioteket tiltrekker seg mange brukergrupper og har spesielt fokus på barn og unge, med både tradisjonelle formidlingstiltak som leksehjelp og klassebesøk og mer utradisjonelle som ”Bokormprosjektet”, spillkvelder og mulighet for å spille el-gitar og keyboard i biblioteket.

Asker bibliotek har et allsidig arrangementstilbud flere ganger i uken, med bl.a. forfatterbesøk, filosofitorget ”Agora”, ”Baby-torsdag” og seminarer for et bredt publikum. Høsten 2009 arrangerte de filmuke med filmvisninger for skoler, barnehager og voksne, utstillinger og foredrag.

Biblioteket åpnet i nye lokaler i Asker kulturhus i 2004, og de store og luftige lokalene inviterer til allsidig bruk av biblioteket. Biblioteket har gode åpningstider, søndagsåpent i vinterhalvåret og dessuten en lesesal som har åpent til kl 22 hele uka.

Asker bibliotek utnytter sin sentrale beliggenhet på en forbilledlig måte, og er flinke til å synliggjøre sine tilbud: Ved aktiv markedsføring i tradisjonelle og nye medier, har de oppnådd bred pressedekning og høy synlighet. På deres nettsider kan man bl.a. abonnere på arrangementer på RSS, og Asker bibliotek har også en Facebook-side med mange tilhengere og høy aktivitet.

Juryen for "Årets Bibliotek 2009" har bestått av:
Anne Hustad, leder NBF
Vigdis Hjorth, forfatter
Ingeborg Rygh Hjorthen, bibliotekar, NRK-biblioteket
Lena Jensen, tidl. stortingsrepresentant

Følgende bibliotek var nominert til prisen:
Asker bibliotek
Tønsberg og Nøtterøy bibliotek
Vikna folkebibliotek

Nærmere opplysninger om ”Årets bibliotek” finnes på NBFs hjemmesider.
For mer informasjon om utdelingen av prisen, kontakt NBFs leder Anne Hustad på telefon: 415 74 957.

Med hilsen

Tore Kr. Andersen                                                     Anne Hustad                          Generalsekretær                                                       Leder