Tekst og foto: Anders Ericson
Publisert 15.12.2009
I statuttene til prisen Årets bibliotek, som Norsk Bibliotekforening etablerte i 1988, heter det blant annet at kriterier for tildeling av prisen kan være "Framtidsrettede, utradisjonelle og offensive tiltak innen kunnskapsformidling og kulturopplevelse, markedsføring, brukervennlighet og tilgjengelighet, god service og god ressursutnyttelse".
For 2009 ser det ut til at juryen har lagt særlig vekt på slike kvaliteter. Juryen mottok ti forslag til Årets bibliotek 2009:
- Alvdal bibliotek
- Asker bibliotek
- Biblioteket Alta vgs
- Fjell bibliotek
- Frogner bibliotek
- Kongsberg bibliotek
- Medisinsk bibliotek, Oslo universitetssykehus, Ullevål
- Rana bibliotek
- Tønsberg og Nøtterøy bibliotek
- Vikna folkebibliotek
Juryen mener det er mange gode forslag, og velger i år å innstille tre folkebibliotek som finalister, noe de begrunner slik, i alfabetisk rekkefølge:
Asker bibliotek
Asker bibliotek fungerer som en levende møteplass for kultur og kunnskap for Askers befolkning og har et sterkt fokus på å være en aktiv del av lokalsamfunnet. Biblioteket tiltrekker seg mange brukergrupper og har spesielt fokus på barn og unge, med både tradisjonelle formidlingstiltak som leksehjelp og klassebesøk og mer utradisjonelle som ”Bokormprosjektet” og spillkvelder.
Asker bibliotek har et allsidig arrangementstilbud flere ganger i uken og seminarer for et bredt publikum. Høsten 2009 arrangerte de filmuke med filmvisninger for skoler, barnehager og voksne, utstillinger og foredrag.
Biblioteket åpnet i nye lokaler i Asker kulturhus i 2004, og de store og luftige lokalene inviterer til allsidig bruk av biblioteket. Biblioteket har gode åpningstider, søndagsåpent i vinterhalvåret og dessuten en lesesal som har åpent til kl. 22 hele uka.
Asker bibliotek utnytter sin sentrale beliggenhet på en forbilledlig måte, og er flinke til å synliggjøre sine tilbud: Ved aktiv markedsføring i tradisjonelle og nye medier, har de oppnådd bred pressedekning og høy synlighet.
Tønsberg og Nøtterøy bibliotek
|
|
 |
|
| Tønsberg bibliotek. Foto: Rolf Steinar Bergli/Flickr CC-lisens |
|
Tønsberg og Nøtterøy bibliotek er et av landets få interkommunale folkebibliotek, og representerer et enestående og lysende eksempel på godt biblioteksamarbeid i Norge.
Biblioteket legger vekt på å være et tilbud til alle uansett behov og har ”for alle døgnet rundt” som visjon. Det fokuseres på den fysiske tilgjengeligheten for mennesker med ulike funksjonsvansker så vel som tilgjengeligheten på nett. Samtidig vektlegges biblioteket som kunnskapssenter og en kulturell og sosial møteplass.
Biblioteket har et imponerende høyt aktivitetsnivå med mange arrangementer og utstillinger og driver aktiv litteraturformidling. Med et rikt utvalg av forskjellige medier henvender biblioteket seg til alle grupper i samfunnet.
Bygget har en sentral beliggenhet i byen og med den karakteristiske arkitekturen er biblioteket blitt et sted alle kjenner. I år feirer biblioteket 100 års-jubileum under mottoet "Feirer fortiden - former fremtiden".
Vikna folkebibliotek
Vikna folkebibliotek er et levende og inkluderende bibliotek som satser på utradisjonelle virkemidler, tenker nytt og byr på et spennende bibliotektilbud for alle kommunens innbyggere.
Biblioteket har etablert studierom for fjernstudenter og skoleelever, innleveringstjeneste hele døgnet og tilrettelagt inngangspartiet for rullestolbrukere. Biblioteket tilbyr flere formidlingstiltak som leseombud, barnehagebibliotek, bokvandring og lesekampanjer rettet mot de ulike trinnene på skolen. Biblioteket er en viktig møteplass og sosial arena og arrangerer jevnlig seniorsurf, pensjonisttreff, internett- og bokkafé. Biblioteket samarbeider med en rekke lag og foreninger, skoler, kirken, museum, barnehage og en lokal teatergruppe, som bl.a. resulterer i utstillinger og søndagsåpent bibliotek med eventyrstund.
Biblioteket er aktivt i nettverket Namdalsbibliotekene i regi av Fylkesbiblioteket, et samarbeid som ikke bare gagner det enkelte bibliotek, men først og fremst brukerne som har fått et langt bedre tilbud.
Vikna folkebibliotek har engasjerte og arbeidsomme bibliotekansatte, som klarer å tilby et rikt tilbud på et lite bibliotek med små ressurser.
Oppnevnt jury:
Anne Hustad, leder NBF
Vigdis Hjorth, forfatter
Ingeborg Rygh Hjorthen, bibliotekar, NRK-biblioteket
Lena Jensen, tidl. stortingsrepresentant